články


Jak na regeneraci v posezónním odpočinku

prosinec 2018
Tak je to tady - měsíc bez tréninkového plánu, kdy vás trenér nutí odpočívat. Jak jej využít tak, abyste z něho měli skutečně prospěch? Jaké odborníky je dobré navštívit, co zvážit a případně přenastavit?
celý článek


Triggerpoints

listopad 2018
Bolesti achillovek, třísel, hamstringů, zad, hlavy a mnoho dalších, s kterými se jako běžec potýkáte, mají hned několik důvodů. O mnoha z nich jsem již psala – může to být nesprávná technika, příliš protažené nebo naopak zatuhlé tělo, nevědomý automatický běh, nepoužívání chodidel, a tak dále. Každá z těchto věcí má svůj odraz v jednotlivých svalových a stavebních buňkách našeho těla. Jednou z těchto změn je právě tvorba tzv. spoušťových bodů neboli trigger pointů v dlouhodobě přetěžovaných svalech.
celý článek


Jak mi běh pomáhá uvědomit si sebe samu

říjen 2018
Běhám už hodně let a běh mi přináší určitě lepší kondici, více síly, zdravou chuť k jídlu, zapojení široké skupiny svalů a krom toho i velmi důležitou věc. Vždy si u běhu nádherně vyčistím hlavu.
celý článek


Jak protahování ovlivňuje běžeckou techniku

září 2018
V minulém článku jsem psala o důležitosti posilování a o tom, jak mohou jednotlivé oslabené svaly negativně ovlivňovat Vaší techniku. Teď bychom se naopak podívali na to, jak zkrácené svaly ovlivňují držení těla nejen v běhu, jak protahovat, a zda je protahování vždy dobrým řešením pro každého.
celý článek


Silový trénink je důležitý zařadit hned od začátku

srpen 2018
Když začínáme běhat, jsme většinou rádi, že jsme konečně vyběhli po tolika letech přemlouvání. Běžíme hlavně pro ten pocit v cíli, kdy nám endorfiny způsobí opojný pocit nekonečné spokojenosti. Jsme na sebe patřičně pyšní, že se to konečně podařilo. Nicméně pokud budeme pokračovat, je třeba vyvážit běh tak, abychom příliš nepřetěžovali klouby a svaly. Chci říct, jen vyběhnout nestačí. Je zcela zásadní běžecký trénink cíleně kompenzovat. Vedle aktivní regenerace jako je plavání, kolo, brusle a jiné, bych doporučila zařazení silového tréninku. Začátečníkům pro prevenci zranění, pokročilým pro vyřešení bolestí, které je díky běhání potkaly, a závodníkům jako skvělý prostředek pro zrychlení.
celý článek


Vědomý běh vás bude bavit

červen 2018
Na co myslíte, když běžíte? Přemýšleli jste někdy o tom, jak dopadá vaše noha či co dělají paže? Dokážete vnímat povrch, po kterém běžíte? Stává se vám, že vás běh nebaví a počítáte kilometry do cíle? Máte bolesti, které jsou neodmyslitelně spjaté s během? Mám pro vás řešení, které mně osobně funguje a které vám jako fyzioterapeut můžu doporučit. Jmenuje se vědomý běh.
celý článek


Je člověk ze své podstaty líný?

květen 2018
Chci se jako fyzioterapeut a sportovec zamyslet nad tím, kde se v nás lenost bere, a co přináší či bere našemu tělu a životu obecně.
celý článek


Fasciální manipulace

duben 2018
Byl to mladý Ital, který se jmenoval Luigi Stecco, jenž již před 40 lety začal ve své vlasti rozvíjet koncept fasciální manipulace. Nyní se tato metoda konečně dostává i do České republiky. Fasciální manipulace je velmi propracovaný a vědecky podložený fyzioterapeutický systém. Přináší nový pohled na to, jak ovlivňují pohybový systém operace, úrazy či jiné zásahy do těla. Jak je již z názvu metody patrné, pracuje s fasciemi.
celý článek


Chodidlo v běhu a jeho aktivace v zimním období

únor 2018
Je nutné aktivně zapojit chodidlo do běhu. To ví každý běžec, díky fenoménu Born to run. A kdo to náhodou neví, dozví se to teď. Vy ostatní se dozvíte, co dělat, když teď v zimě nebudete běhat bosky po trávě či v minimalistické obuvi. Ukážu tipy, jak předejít tomu, že chodidlo bude slábnout a postupně jej přestanete zapojovat. Zkuste si na jeden den dát ruku do rukavice a nosit ji na ní celý den. Večer zkuste provléknout nit uchem jehly, jsem si jistá, že to nepůjde tak hladce. S chodidlem to funguje stejně. Pokud jej nestimulujeme, ztratí schopnost vnímat povrch a adaptovat se na něj. Jinými slovy, pokud je celý den zavřené v pevné botě, tak ztrácí schopnost jakkoliv pracovat. V běhu má tento fakt zcela zásadní dopad na jeho ekonomiku.
celý článek


Běhání v zimě má léčivé účinky

leden 2018
Běhání v zimě je bezesporu náročná disciplína. Ale při dodržení základních pravidel správného oblékání můžeme s radostí vyběhnout i do největší české zimy. Podívejme se na to, co se s tělem v zimním období při běhání děje. Ukažme si, jak tělo na zimní sezónu připravit a jaké zdravotní benefity zimní běhání přináší.
celý článek